Պատկերը՝ Tert.am/ECTI
Հոկտեմբերի 19-30-ին Հայաստանը կհյուրընկալի ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովը (COP17)՝ նշանակալի իրադարձություն, որը կմիավորի համաշխարհային առաջնորդների, փորձագետների և շահագրգիռ կազմակերպությունների կենսաբանական բազմազանության գաղափարների առաջխաղացման նպատակով։
«Գործում ենք հանուն բնության» կարգախոսի ներքո COP17-ը նպատակ ունի Հայաստանը դարձնել կենսաբանական բազմազանության պահպանման միջազգային ջանքերի կենտրոն՝ միաժամանակ խթանելով շրջակա միջավայրի պաշտպանությանն ուղղված կոնկրետ քայլերը։
Միջոցառման նախապատրաստման շրջանակում Ռիմա Խաչատրյանի անվան մասնագիտական վերապատրաստման և կատարելագործման ինստիտուտը (ECTI) նախաձեռնել է կրթական դասընթացների շարք՝ ուղղված հայ երիտասարդության, հատկապես գյուղական բնակավայրերի երիտասարդների, բնապահպանական իրազեկվածության բարձրացմանը։
Ուսանողների, մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների և ստարտափների հիմնադիրների համար նախատեսված դասընթացները կազմված են Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի (UCL) Bartlett School of Environment, Energy and Resources դպրոցի մեթոդաբանության (know-how) հիման վրա և դասավանդվում են UCL-ում վերապատրաստված դասախոսների կողմից։
Թրեյնինգների շարքը կեզրափակվի եզրափակիչ սեմինարով, որը կանցկացվի COP17-ի նախաշեմին։ Սեմինարի ընթացքում UCL-ի ներկայացուցիչները հանդես կգան որպես հիմնական բանախոսներ՝ մասնակիցներին ընձեռելով միջազգային կենսաբազմազանության փորձագետների հետ անմիջական շփման և ձեռք բերված գիտելիքները գործողությունների վերածելու բացառիկ հնարավորություն։
COP17-ը Հայաստանում շրջադարձային հանգրվան է ոչ միայն կենսաբանական բազմազանության վերաբերյալ գլոբալ քննարկումների, այլև մեր երկրի համար կայուն զարգացման ոլորտում ապագա առաջնորդների ակտիվ մասնակցության տեսանկյունից։

“Taking action for nature”: COP17 Lands in Yerevan
From October 19 to 30, 2026, Armenia will host the 17th Conference of the Parties (COP17) to the UN Convention on Biological Diversity, a landmark event bringing together global leaders, experts, and stakeholders to advance the protection of biodiversity.
With the slogan Taking Action for Nature, COP17 aims to position Armenia at the center of international biodiversity efforts while promoting tangible steps for environmental protection.
In preparation for the event, the Executive Coaching and Training Institute (ECTI) has launched a series of training programs aimed at raising awareness among Armenian youth, particularly those from rural areas.
The courses, designed for students, private-sector stakeholders, and startup founders, draw on materials and methodologies (know-how) from the UCL Bartlett School of Environment, Energy and Resources and are taught by instructors trained at University College London (UCL).
The training series will culminate in a final seminar held ahead of COP17, featuring UCL representatives as keynote speakers, offering participants a unique opportunity to engage directly with international biodiversity experts and to translate knowledge into local action.
COP17 in Armenia represents a pivotal moment not only for global biodiversity discussions but also for fostering environmental awareness and active participation among the next generation of sustainability leaders for Armenia.